کنکور ۱۴۰۴

کنکور ۱۴۰۴

کنکور ۱۴۰۴ هم از راه رسید…
بسیاری از داوطلبان و دانش آموزان کنکور شروع به مطالعه جدی از سال های قبل کرده اند و الان که شما قصد انجام این امر مهم را دارید بهتر است با ما همراه باشید تا کامل ترین اخبار و وقایع کنکور ۱۴۰۴ را جدیدتر از همه در اختیار داشته باشید.

سر فصل دروس کنکور ۱۴۰۴

یک داوطلب کنکوری برای آنکه بخواهد مسیر مطالعاتی کنکور را آغاز کند، در ابتدا باید بداند که چه مباحث و چه سر فصل هایی را قرار است مطالعه کند. هیچ دانش آموز یا داوطلبی بدون آگاهی از این موضوع نمی تواند وارد مسیر کنکور شود؛ هرچند که اکثر افرادی که قصد شرکت در کنکور را دارند، از این مباحث اولیه و مقدماتی آگاهی دارند.
اما برای اینکه از سر فصل ها و منابع کنکور به طور دقیق آگاهی پیدا کنید، ادامه این مطلب را از دست ندهید چرا که صفر تا صد جزئیات کنکور سراسری ۱۴۰۴ را بررسی خواهیم کرد؛ همچنین جزئیات دفترچه سوالات کنکور و زمان پاسخگویی به آن را تشریح خواهیم کرد.

سر فصل دروس کنکور ریاضی ۱۴۰۴

 • سر فصل دروسی که داوطلبان رشته ریاضی باید به مطالعه آن بپردازند، شامل ۳ درس تخصصی است که لیست ان ها به شرح زیر است :
 1. ریاضی
 2. فیزیک
 3. شیمی

سر فصل دروس کنکور تجربی ۱۴۰۴

 • سر فصل دروسی که داوطلبان رشته تجربی باید به مطالعه آن بپردازند، شامل ۵ درس تخصصی است که لیست ان ها به شرح زیر است :
 1. زیست شناسی
 2. فیزیک
 3. شیمی
 4. ریاضی
 5. زمین شناسی

سر فصل دروس کنکور انسانی ۱۴۰۴

 • سر فصل دروسی که داوطلبان رشته انسانی باید به مطالعه آن بپردازند، شامل ۹ درس تخصصی است که لیست ان ها به شرح زیر است :
 1. ریاضی
 2. زبان و ادبیات فارسی
 3. علوم اجتماعی
 4. روانشناسی
 5. زبان عربی
 6. تاریخ
 7. جغرافیا
 8. فلسفه و منطق
 9. اقتصاد

سر فصل دروس کنکور هنر ۱۴۰۴

 • سر فصل دروسی که داوطلبان رشته هنر باید به مطالعه آن بپردازند، شامل ۳ درس تخصصی است که لیست ان ها به شرح زیر است :
 1. درک عمومی هنر
 2. درک عمومی ریاضی و فیزیک
 3. خلاقیت تصویری و تجسمی

سر فصل دروس کنکور زبان ۱۴۰۴

 • سر فصل دروسی که داوطلبان رشته زبان های خارجی باید به مطالعه آن بپردازند، شامل دورس تخصصی مربوط به زبان امتحانی مورد نظر است که لیست ان ها به شرح زیر است :
 1. زبان انگلیسی
 2. زبان آلمانی
 3. زبان فرانسه
 4. زبان روسی
 5. زبان ایتالیایی

منابع دروس کنکور ۱۴۰۴

بعد از آگاهی از سر فصل دروسی که قرار است آن ها را مطالعه کنید، حالا نوبت این است که با لیست منابع معتبر کنکور ۱۴۰۴ آشنا شوید که به طور رسمی از سوی سازمان سنجش و آموزش کشور منتشر می گردد. این منابع، در واقع همان کتاب های درسی هستند که هر ساله با چاپ جدید و تغییرات صورت گرفته در آن، به عنوان منابع کنکور معرفی می شوند.
به طور کلی منابع کنکور ۱۴۰۴ شامل کتاب های اختصاصی پایه دهم (سال چاپ ۱۴۰۰)، پایه یازدهم(سال چاپ ۱۴۰۱) و دوازدهم(سال چاپ ۱۴۰۲) است. منابع کنکور ۱۴۰۴ فقط شامل دروس اختصاصی است و کتاب های عمومی به بخش سوابق تحصیلی منتقل می شوند. این امر بدان معناست که از دروس عمومی سوال طراحی نمی شود و فقط دروس اختصاصی هر رشته تحصیلی به عنوان منابع کنکور ۱۴۰۴ معرفی می گردد.

ضرایب دروس کنکور ۱۴۰۴

یکی از نکات مهمی که هر داوطلب کنکوری باید از ان اطلاع و آگاهی داشته باشد این است که میزان اهمیت هریک از دروس در آزمون سراسری، با یکدیگر یکسان نیست و برخی از دروس از اهمیت بالاتر و ضریب بیشتری برخوردار هستند . البته این موضوع در هر گروه آزمایشی شرکت کننده در کنکور صادق است و حتی دروس تخصصی که بین رشته ها مشترک است، بسته به نوع رشته تحصیلی، ضریب مشخصی را به خود اختصاص می دهد. به طور مثال درس فیزیک بین گروه آزمایشی تجربی و ریاضی مشترک است اما ضریب این درس در رشته تجربی ۷ و در رشته ریاضی ۹ است.
ضرایب کنکور سراسری توسط سازمان سنجش و آموزش کشور منتشر می گردد و با آشنایی با این ضرایب و میزان اهمیت آن ها در کنکور سراسری ، داوطلبان می توانند یک برنامه ریزی دقیق و درست راه موفقیت را هموار تر کنند و به یک رتبه و تراز بالا دست پیدا کنند.

ضرایب کنکور ریاضی ۱۴۰۴

 • ریاضی: ۱۲
 • فیزیک: ۹
 • شیمی: ۷

ضرایب کنکور تجربی ۱۴۰۴

 • زمین شناسی: ۱
 • ریاضی: ۷
 • زیست شناسی: ۱۲
 • فیزیک: ۷
 • شیمی: ۹

ضرایب کنکور انسانی ۱۴۰۴

 • ریاضی: ۶
 • اقتصاد: ۲
 • زبان وادبیات فارسی (تخصصی): ۸
 • زبان عربی (تخصصی): ۵
 • تاریخ و جغرافیا: ۵
 • علوم اجتماعی: ۵
 • فلسفه و منطق: ۵
 • روانشناسی: ۲

ضرایب کنکور هنر ۱۴۰۴

 • درک عمومی هنر: ۱۲
 • درک عمومی ریاضی – فیزیک: ۵
 • خلاقیت تصویری و تجسمی: ۳

ضرایب کنکور زبان ۱۴۰۴

 • زبان تخصصی: ۱

سوابق تحصیلی کنکور ۱۴۰۴

یکی از مهمترین تغییرات آزمون سراسری در سال های اخیر افزایش سهم تاثیر معدل یا تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور است. این موضوع بسیاری از داوطلبان را درگیر خود کرده است و ان ها را ملزم ساخته که علاوه بر مطالعه کنکوری، نسبت به مطالعه تشریحی کتب درسی و امتحانات نهایی نیز اهتمام بورزند. چرا که بخش عمده ای از نمره کل آزمون سراسری را سوابق تحصیلی و نمرات کتبی امتحانات نهایی تشکیل می دهد. در واقع موضوع سوابق تحصیلی و تاثیر معدل برای دانش آموزان و داوطلبان، بسیار سرنوشت ساز است. به همین مظور این دسته افراد می بایست برای کسب نمرات بالا در امتحانات مدرسه و امتحانات نهایی تلاش مضاعفی داشته باشند.
همه داوطلبان می توانند از تاثیر معدل در کنکور سراسری بهره ببرند اما برخی دیگر شامل بهره مندی از تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰ نیستند . برای این دسته از داوطلبانی که مشمول طرح سوابق تحصیلی ۱۴۰۴ نمی شوند ؛ فرصتی به نام ترمیم معدل از سوی سازمان سنجش با همکاری آموزش و پرورش ایجاد شده است.

افراد مشمول سوابق تحصیلی کنکور ۱۴۰۴

 1. آن دسته از داوطلبان نظام قدیم که مدرک دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ به بعد و در یکی از رشته های علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی دریافت کرده اند .
 2. آن دسته از داوطلبان نظام قدیم که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال ۱۳۹۱ به بعد و در یکی از رشته های علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی دریافت کرده اند .
 3. آن دسته از داوطلبان نظام جدید (۶-۳-۳) که مدرک دیپلم خود را از سال ۱۳۹۸ به بعد و در یکی از رشته های علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی دریافت کرده اند .

افراد غیر مشمول سوابق تحصیلی کنکور ۱۴۰۴

 1. داوطلبانی که در رشته های فنی و حرفه ای فارغ التحصیل شده اند.
 2. متقاضیانی که در رشته های غیر نظری فارغ التحصیل شده اند.
 3. داوطلبانی که مدرک تحصیلی خود را قبل از سال ۱۳۸۴ اخذ کرده اند
 • در جدول زیر می توانید میزان تاثیر سوابق تحصیلی کنکور ۱۴۰۴ را مشاهده کنید :
سهم کنکور سراسری در رتبه داوطلبسهم سوابق تحصیلی در رتبه داوطلب
۴۰ درصد۶۰ درصد

ثبت نام کنکور ۱۴۰۴

به منظور ثبت نام در آزمون سراسری داوطلبان می بایست یکسری فرآیند و مراحل را طی کنند. در ابتدا سازمان سنجش اطلاعیه ای منتشر می کند و در آن زمان و نحوه ثبت نام کنکور را معرفی می کند. بنابراین داوطلبان باید در زمان مقرر شده نسبت به ثبت نام در آزمون سراسری اقدام کنند. ثبت نام به صورت اینترنتی و در سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org صورت میگیرد و امکان ثبت نام حضوری با غیر اینترنتی وجود ندارد. داوطلبان برای ثبت نام کنکور ملزم به پرداخت هزینه هستند که این هزینه هر سال متغیر است و شامل هزینه های چاپ و برگزاری آزمون و همچین سرویس پیامکی اطلاع رسانی سازمان سنجش می شود.
داوطلبان دانشگاه آزاد اسلامی، پیام نور و دانشگاه های غیر انتفاعی نیز می بایست همزمان با ثبت نام آزمون سراسری و از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور نسبت به ثبت نام اینترنتی در کنکور اقدام نمایند.
کنکور سراسری ۱۴۰۴ ، همانند دو دوره اخیر در دو نوبت برگزار می شود و مراحل ثبت نام از طریق سایت سازمان سنجش انجام می پذیرد اما از زمان ثبت نام کنکور ۱۴۰۴ و جزئیات برگزاری آن اطلاع دقیقی در دسترس نیست و به محض اطلاع رسانی از سوی سازمان سنجش و آموزش کشور، این مطلب به روز رسانی خواهد شد.

زمان ثبت نام کنکور ۱۴۰۴

 • زمان ثبت نام نوبت اول کنکور ۱۴۰۴: ۱۴۰۳/۰۸/۲۰ لغایت ۱۴۰۳/۰۸/۲۶
 • زمان ثبت نام نوبت دوم کنکور ۱۴۰۴: نیمه دوم اسفند ماه سال ۱۴۰۳
 • زمان برگزاری نوبت اول کنکور ۱۴۰۴: ۱۴۰۴/۰۲/۱۱ لغایت ۱۴۰۴/۰۲/۱۲
 • زمان برگزاری نوبت دوم کنکور ۱۴۰۴: ۱۴۰۴/۰۴/۰۵ لغایت ۱۴۰۴/۰۴/۰۶

مراحل ثبت نام کنکور ۱۴۰۴

 1. مطالعه دفترچه راهنمای ثبت‌ نام (دفترچه شماره ۱)
 2. خرید کارت اعتباری ثبت‌ نام و دریافت کد ۱۲ رقمی
 3. دریافت کد سوابق تحصیلی از طریق سایت وزارت آموزش و پرورش به نشانی dipcode.medu.ir
 4. ورود به سایت رسمی سازمان سنجش و آموزش کشور
 5. ورود به قسمت ” سراسری ” در منوی سایت سنجش
 6. ورود به قسمت مربوط به ثبت نام کنکور (سال مربوطه)
 7. تکمیل تمامی اطلاعات فردی و تحصیلی
 8. عضویت در سامانه جامع آزمون های سراسری
 9. ایجاد حساب کاربری و رمز عبور در پورتال شخصی
 10. تکمیل اطلاعات خواسته شده
 11. دریافت شماره پرونده و داوطلبی و کدرهگیری خود
 12. چاپ و پرینت اطلاعات ثبت نامی
 13. حفظ مدارک تا زمان برگزاری کنکور

مقالات پیشنهادی
بهترین کلاس کنکور 1404

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *